Az ERUOSTAT 2016-os adatai szerint Magyarország összes hulladéktermelésének 18 %-át a háztartások termelik. Ezt csak az építőipar és az "egyéb" gazdasági tevékenységek körözik le 20 % fölötti értékeikkel.
Egy idei forrás szerint a világátlag a naponta termelt hulladékmennyiségben egy főre vetítve kb. 73 dkg, azaz közelít az egy kilóhoz. Naponta!
Végezzünk egy egyszerű becslést, és szorozzuk fel ezt az értéket:
Ez egy megtermett házisertés súlya...
Zavarba ejtő, igaz?
Ráadásul a legtöbb cikk és jelentés arról számol be, hogy az esetek többségében az egyébként külön-külön kezelhető hulladéktípusok (pl. szerves hulladék, újrahasznosítható hulladék, veszélyes hulladék stb.) szétválogatás nélkül kerülnek a szemetesekbe, onnan pedig a hulladékégetőbe, holott ez lehetne másként!
Egy fürdőszobai példa: egy 2015-ös felmérés szerint a kozmetikai szerek kb. 60%-a műanyag csomagolásba kerül, mégis, a kiürült flakonoknak és tégelyeknek csak 14 %-a kerül újrahasznosításra. Bár tudjuk, hogy nem minden műanyag hasznosítható újra, mégis az lenne az első feladat, hogy amit lehetséges, azt szelektáljuk!
Minden egyes "Hogyan élj környezettudatosabban néhány egyszerű lépésben" című cikkbe belekerül az apró lépések, és mindenekelőtt a körültekintőbb, mérsékeltebb fogyasztás fontossága. Én is úgy gondolom, hogy egy kis odafigyeléssel kézzelfogható eredményeket érhetünk el például a hulladékcsökkentés terén is.
Éppen ezért szeretnék megmutatni egy egyszerű módszert, amivel szórakoztató és izgalmas módon követheted és kalkulálhatod ki a saját éves fürdőszobai hulladéktermelésed. Ez pedig nem más, mint a hulladékdokumentáció.
A hulladékdokumentáció a megfigyelést szolgálja. Azt, hogy konkretizálni tudd, Te pontosan miket dobsz ki, azaz mi mindent használsz rendszeresen, és hogy reflex-szerűen hogyan kezeled a hulladékaidat. Lehet a teljes háztartásra vonatkozó dokumentációt készíteni, de első lépésként talán kisebb falat valamelyik háztartási területre koncentrálni. Utána a sémát már tovább tudod vinni.
Miért jó, ha megfigyeled, mi kerül a fürdőszobai szemetesbe?
Sokféleképpen dokumentálhatod a napi hulladéktermelésed. Vezetheted egy naplóban, vagy naptárban, címszavakban felírva, hogy mit dobtál ki, hova dobtad ki. Fűzhetsz hozzá jegyzeteket, terveket, hogy legközelebb mivel fogod helyettesíteni azt a terméket, aminek a csomagolása ma a szemétbe került. Készíthetsz fotókat, ezeket feliratozhatod, nyomtathatod, ragaszthatod, vagy egyszerűen csak a telefonodban tárolhatod dátum szerint. Az a lényeg, hogy számodra áttekinthető legyen a dokumentáció, tudd követni, és egyszerűen olvasni tudj belőle.
Példa: Kump Edina, a hulladekmentes.hu szerzője is vezetett hulladékdokumentációt, amire vess egy pillantást, mielőtt belevágnál a saját projektedbe!
Én az átláthatóság és egyszerűség híve vagyok, ezért készítettem egy segédletet, amiben strigulázással tudod vezetni, hogy milyen hulladéktípusból mennyi került a szemetesedbe, valamint néhány tippet is találsz benne a fürdőszobai hulladékok csökkentéséhez.
Töltsd le a segédletet ingyen!
Így használd:
Így töltsd ki:
Remélem, felkeltettem az érdeklődésed, és szívesen vágsz bele - pláne így az év végi, értékelős időszakban egy ilyen projektbe! Használd örömmel a letölthető doksit, és ha van kedved, oszd meg a tapasztalataidat a Facebookon vagy az Instán #glindagreen hashtagekkel!
Források:
https://www.dumpsters.com/blog/us-trash-production